Site Loader

Sierpień to miesiąc wakacyjny w całej Europie, ten miesiąc, który większość z nas wybiera jako najdłuższy okres odpoczynku w roku. Ale czy podróżowanie w sierpniu to najlepszy pomysł? Poniżej analizujemy to z punktu widzenia oszczędności.

Przedstawmy w liczbach miesiące preferowane przez Polaków na wakacje: według danych Tripadvisor 38% Polaków wybiera wakacje w sierpniu, 26% w lipcu, 18% we wrześniu i tylko 12% w czerwcu. Te cztery miesiące zbiegają się w czasie w całej Europie, dlatego w innych częściach świata nazywa się je „europejskim wysokim sezonem”.

Dlaczego sierpień?

Lepsza pogoda

Częściowym wytłumaczeniem może być pogoda. Na półkuli północnej, a zwłaszcza w niektórych krajach europejskich, zima jest bardzo mroźna i najlepszy czas na spędzanie czasu na świeżym powietrzu to okres od czerwca do sierpnia.

Pierwszy płatny urlop

Bez wakacyjnych regulacji pogoda byłaby jednak bezużyteczna. Pierwsze płatne urlopy zostały przyznane prawie 80 lat temu. Stało się to we Francji w 1936 roku, nadane przez socjalistę Leona Bluma.

Dobra zabawa

W Polsce ludzie wybierali na wakacje wymienione miesiące, ponieważ w miesiącach letnich był to czas zbiorów i przechowywania plonów, a co za tym idzie, czas otrzymywania zapłaty i robienia interesów. Na początku rewolucji przemysłowej konieczne było częściowe ograniczenie produkcji, aby część robotników mogła być zatrudniona przy zbiorach.

Obecny konsensus

Z jakiegokolwiek powodu, istnieje tradycja i konsensus, że wakacje są w lecie, a zwłaszcza w sierpniu. Sierpniowe wakacje wpływają na wszystko, co otacza firmę: spada aktywność w administracji, u dostawców i u klientów. W tym świetle wydaje się, że jest to najbardziej odpowiedni miesiąc.

Czy podróżowanie w sierpniu to najlepszy pomysł?

Z globalnego punktu widzenia, dla gospodarki i sektorów produkcyjnych najlepiej jest skoncentrować okres wakacyjny w jednym miesiącu, utrzymując ich aktywność w wolniejszym tempie, natomiast w sektorze turystycznym, tak ważnym dla gospodarki kraju, jest odwrotnie. Jednak ze strony pracownika, który zamierza wyjechać na sierpniowe wakacje, szybko przekonujemy się, że nie jest to najlepszy czas w roku. Najbardziej pożądane miejsca wakacyjne są na granicy obłożenia. Z drugiej strony, spokój i relaks mogą również zostać naruszone, a co jest pewne: cierpi na tym nasza kieszeń.

Sierpień nie jest dobry dla Twojego portfela

Dla sektora turystycznego, miesiące letnie, a w szczególności sierpień oznaczają największe przychody w roku. Łatwo to zauważyć, jeśli pomyślimy o podaży i popycie w tych miesiącach: jeśli hotel ma 30 pokoi, a zapotrzebowanie na 40, cena wzrośnie tak wysoko, jak klienci będą skłonni zapłacić. To samo dzieje się w liniach lotniczych, z siedzeniami w samolocie.

A my, jako podróżnicy i oszczędzający, powinniśmy unikać sierpnia. Spójrzmy na to z perspektywy zakupu biletu lotniczego:

Bilety lotnicze

Według Skyscanner, największej wyszukiwarki lotów międzynarodowych, loty w sierpniu z Polsce są droższe niż w jakimkolwiek innym okresie roku. Z drugiej strony, gdyby nasz lot odbywał się w maju, moglibyśmy zaoszczędzić do 15,5% na średniej cenie biletu. Jeśli chodzi o najlepszy czas na rezerwację tanich lotów z Polski, Skyscanner zaleca rezerwację z 8-tygodniowym wyprzedzeniem.

Post Author: admin