Minimum wymogów, maksimum korzyści. Mniej więcej taka idea przyświecała twórcom nowego rodzaju spółki kapitałowej, dostępnej w polskim prawie. Od 2021 roku można już zakładać Prostą Spółkę Akcyjną, która jest uproszczeniem dobrze znanej w Polsce klasycznej spółki akcyjnej. Jak wyglądają najważniejsze kwestie w PSA?
Prosta Spółka Akcyjna w ustawie Kodeks spółek handlowych
Sam akt prawny był uchwalony już dawno temu, bo jeszcze w lipcu 2019 uchwalono zmiany w ustawie – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Sam pomysł utworzenia PSA jest odpowiedzią na wyzwania współczesnej gospodarki. W swoich założeniach dwa kluczowe elementy. Pierwszym jest prostota – łatwe założenie, łatwe funkcjonowanie, ewentualnie łatwe zlikwidowanie spółki. Drugim jest elastyczność, która nie narusza ani nie ogranicza swobody akcjonariuszy.
Wymogi utworzenia i działania PSA
W Prostej Spółce Akcyjnej wymogi związane z jej utworzeniem i późniejszym funkcjonowaniem ograniczono do minimum. Ma te wspierać tworzenie tej formy działalności gospodarczej, co ma przełożyć się na korzyści także dla polskiej gospodarki. Wśród wymogów znalazły się:
- Likwidacja barier formalno-finansowych — spółkę można zarejestrować online w 24h, a minimalny kapitał akcyjny może mieć wysokość 1 zł.
- W PSA nie ma kapitału zakładowego, a jest tworzony kapitał akcyjny – w tym przypadku akcje nie są jego częścią i nie mają wartości nominalnej.
- Akcje PSA mogą być przekazane także za wykonaną pracę czy świadczone usługi, przy zachowaniu wpływu na kluczowe decyzje w spółce.
- Akcje PSA nie biorą udziału w obrocie publicznym, podlegają też obowiązkowej dematerializacji w uproszczonym rejestrze akcjonariuszy. Taki rejestr może prowadzić np. notariusz lub firma inwestycyjna.
- Komunikacja elektroniczna może być wykorzystywana do podejmowania uchwał czy odbywania zgromadzeń. Ma to przyspieszyć i ułatwić procesy decyzyjne w PSA.
- W PSA nie ma obowiązku tworzenia rady nadzorczej, wystarczy też jednoosobowy zarząd. Możliwe jest stworzenie jednego organu – rady dyrektorów, w której połączone będą zarządzanie i nadzór nad spółką.
- Uproszczono cały proces likwidacji Prostej Spółki Akcyjnej. Skrócono terminy likwidacji czy umożliwiono wykreślenie z KRS bez likwidacji (przejęcie majątku przez akcjonariusza, przy należytym zaspokojeniu roszczeń pozostałych wierzycieli i akcjonariuszy).
- Utworzono mechanizmy skutecznie zabezpieczające wierzycieli spółki (obowiązek oszczędzania czy zakaz wypłat zagrażających wypłacalności podmiotu).
- Nieskomplikowana rejestracja, elastyczna struktura kapitałowa czy optymalny wybór systemu organów do PSA, mają ułatwić podejmowanie działalności gospodarczej osobom opierającym swój pomysł biznesowy na wiedzy.
- Istnienie PSA nie jest ograniczone czasowo. Forma spółki jest też dostępna dla inwestorów planujących działalność w jakiejkolwiek branży (poza wyłączonymi w ustawie).
Wraz z przepisami o PSA wchodzi w życie elektroniczny Krajowy Rejestr Sądowy, co ma bezpośredni wpływ na możliwość założenia Prostej Spółki Akcyjnej online.
Wszystkie najważniejsze informacje o PSA znajdziemy w ustawie Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw czy pod adresem: https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/przewodnik-po-prostej-spółce-akcyjnej
PSA założymy na stronie Portalu Rejestrów Sądowych https://prs.ms.gov.pl
Wiesz, że możesz też zarabiać na kryptowalutach, które z każdym rokiem rosną w coraz większą popularność? Jeżeli chcesz wiedzieć, jak rozpocząć zarabianie w tym sektorze, wystarczy kliknąć www.bitkojn.pl.