Na pewnym etapie finansowego rozwoju dochodzimy do wniosku, że samo oszczędzanie to zwyczajnie zbyt mało. Kiedy mamy już fundusz awaryjny, poduszkę bezpieczeństwa, a naszym koncie pojawiają się nadwyżki, zwyczajnie chcemy, by zaczęły na siebie zarabiać. Tylko, czy jesteś już gotów na inwestowanie?
Przede wszystkim, porządek
Zanim zaczniesz mówić o sobie, że jesteś inwestorem, musisz przede wszystkim dokonać surowej samooceny i określić, czy masz wystarczający porządek w finansach osobistych. Musisz wiedzieć, czy masz pieniądze w funduszu buforowym, czyli masz poduszkę bezpieczeństwa i wystarczającą kwotę oszczędności, by zyskać spokój. Musisz też mieć dobrze rozplanowany budżet domowy i wiedzieć, że zarabiasz więcej, niż wydajesz.
Brak desperacji
To kolejny etap, który musisz osiągnąć. Jeśli jeszcze nie zrealizowałeś swoich marzeń czy celu, do którego dążysz, to nie pora na inwestowanie. Chodzi o to, że jeśli marzysz o podróży dokoła świata, kupieniu nowego samochody, czy zmianie mieszkania na większe i masz już część pieniędzy na realizację tego celu, daj sobie spokój z myślą, że dzięki inwestycji pomnożysz majątek i szybko zyskasz. Inwestowanie to nie jest gra na czas i nie można działać pod zbyt dużą presją, bo za łatwo wtedy o błąd, który w przypadku pieniędzy jest po prostu bardzo bolesny.
Dlaczego inwestowanie to konieczność?
Inflacja, która wynosi ponad 10%, depozyty oprocentowane na 2% i nagle okazuje się, że nie ma siły: jakiekolwiek oszczędzanie traci sens. Niestety, mimo systematyczności, regularnego odkładania, magii procentu składanego, nie uda ci się przegonić inflacji. Nie ma wyjścia, inwestowanie jest koniecznością. Chodzi o to, aby twoje pieniądze zaczęły zarabiać na siebie, a jeśli w twoim budżecie są nadwyżki, naprawdę nie ma na co czekać, bo lepszego momentu nie będzie. Wbrew pozorom, obecna, mało stabilna sytuacja sprzyja odważnym inwestorom i stwarza wiele możliwości. Wreszcie jeszcze jeden drobiazg: im wcześniej zaczniesz, tym szybciej dojdziesz do wielkich pieniędzy.
Co ci daje inwestowanie?
Wbrew pozorom, inwestowanie daje ci nie tylko pieniądze choć, to główny cel i nie ma co temu zaprzeczać. Inwestowanie może dać ci dodatkowy, regularny dochód, a to ważne w niepewnych czasach. Inwestowanie daje ci pewność siebie, bo zyskujesz nowe umiejętności i doceniasz sam siebie. Innymi słowy, inwestowanie choć wymaga zaangażowania czasowego, bardzo cię rozwija i może być ogromną przyjemnością.
Ocena skłonności do ryzyka
Każdy z nas ma swoją własną tolerancję na ryzyko. Praktycznie nie ma inwestycji, w którą można „wejść” bez wypełniania odpowiedniej ankiety, która ma za zadanie uświadomić nam, czy jesteśmy ryzykantami, czy asekurantami. W końcu jeden skoczy ze spadochronem bez chwili namysłu, a inny dostanie drgawek na myśl o tym, że zgubił parasolkę.
Wybór, czyli w co inwestować?
Nie ma róży bez kolców i inwestycji, która nie miałaby wad. To, dlatego, zanim wejdziesz w inwestycję, dokładnie sprawdź, na czym ona polega. Wszędzie tam, gdzie w grę wchodzą pieniądze, zawsze znajdują się doradcy, eksperci i samozwańczy guru, a co gorsza, zwykli oszuści, którzy chcą cię naciągnąć. Zanim zainwestujesz własne ciężko zarobione pieniądze, ustal, co sprawi ci łatwość, co rozumiesz i jakiego zaangażowania czasowego będzie wymagała od ciebie inwestycja. Ustal, jaka jest jej płynność i jak wysoki jest próg wejścia. Innymi słowy, zanim podejmiesz decyzje o inwestycji, zrozum ją dokładnie, abyś wiedział, na co wydajesz pieniądze.
Źródło: www.gospodarkainfo.pl