Studenci muszą prowadzić aktywne życie przy ograniczonym budżecie, niezależnie od tego, czy jest to tygodniowe lub miesięczne kieszonkowe od rodziców, czy też pieniądze, które zarabiają pracując w wolnym czasie. Niektóre z ich metod są bardzo komiczne i anegdotyczne, ale są też inne techniki, które mogą być przydatne dla każdej osoby lub rodziny.
Jedną z pierwszych zasad, którymi się kierują jest planowanie swoich finansów poprzez osobisty budżet wydatków, niezależnie od tego, czy jest on zapisany w tradycyjnym arkuszu kalkulacyjnym, nowoczesnej aplikacji na smartfonie, czy klasycznym papierowym notatniku.
Internet, biblia ucznia
W Internecie możemy znaleźć doskonałe źródło informacji o cenach tego samego produktu w różnych sklepach. Pierwszym krokiem, który robi student, gdy chce kupić dany produkt jest wyszukanie w internecie, w którym sklepie sprzedają go taniej.
Musisz poszukać sklepów, które sprzedają dany produkt i zapisać sklep i cenę na kartce papieru. Po kilku minutach poszukiwań, trzeba spojrzeć na listę i zobaczyć, która strona jest najtańsza. Możemy stwierdzić, że sklep z najniższą ceną jest wirtualny, więc możemy zdecydować się na zamówienie online i po kilku dniach mieć go w domu bez ruszania się z miejsca.
Transport
Codziennie musimy przemieszczać się z domu do miejsca pracy lub na uczelnię. Niektórzy ludzie mają szczęście i mogą chodzić pieszo, ale większość z nas musi korzystać z jakiegoś środka transportu.
Najwygodniejszy jest zwykle samochód, ale jest też zwykle najdroższy. Najtańszą opcją, z której studenci często korzystają jest rower. Koszty początkowe to tylko cena roweru, natomiast ewentualne wydatki ponoszone na co dzień są minimalne: ewentualne przebicia dętki, smarowanie łańcucha czy naprawa drobnych awarii.
Może się zdarzyć, że ta opcja nie jest możliwa do zrealizowania, albo z powodu dużej odległości, albo z powodu braku bezpiecznego sposobu jazdy rowerem. Kolejną opcją, również powszechnie stosowaną, jest transport publiczny (autobus, metro lub pociąg). Możesz zdecydować się na karnet miesięczny, kwartalny lub roczny. Należy pamiętać, że jeśli korzystasz z niego codziennie, im dłuższy okres ważności karnetu, tym tańsza cena za przejazd.
Supermarket
Wielu studentów tworzy tygodniowy plan posiłków, aby śledzić ilość potrzebnego im jedzenia. W ten sposób idą do supermarketu z listą wszystkich produktów, które muszą kupić. Złotą zasadą jest nie kupować niczego, czego nie ma na liście i iść do supermarketu z pełnym brzuchem. To pozwala uniknąć robienia kompulsywnych zakupów lub zakupów z prostego łakomstwa, a nie dlatego, że naprawdę ich potrzebujesz. Nie oznacza to, że od czasu do czasu nie można sobie pobłażać, ale to zależy od każdej osoby.
W supermarkecie uczniowie najchętniej wybierają marki tworzone przez supermarkety. To prawda, że jakość może nie być taka sama, ale oszczędności są znaczne. Jest to kwestia bardzo indywidualna i zależy w dużej mierze od stosunku jakości do ceny, jakiego wymaga każda osoba, czyli od tego, czy jest ona skłonna zapłacić więcej za lepszą jakość.